КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ, ЗА ДА СПОМОГНЕМ ЗА ПО-ДОБРИЯ СЪН НА БЕБЕТО

КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ, ЗА ДА СПОМОГНЕМ ЗА ПО-ДОБРИЯ СЪН НА БЕБЕТО />

Сънят е от изключителна важност за нормалното протичане на процесите в организма. Особено важна роля играе през първите години от развитието на детето. Това е периодът, в който растежът и развитието на мозъка и когнитивните функции е най-осезаем. В повечето случаи “пълноценният сън” се асоциира с дългите часове спане на бебето. Не при всички деца обаче сънят, времетраенето и периодът са еднакви. Някои бебета спят повече през деня, други през нощта. При някои се среща дълго и непробудно спане, при други- накъсано, с периодично пробуждане. Моделът на бебешкия сън в повечето случаи е индивидуален и се променя с времето. 
Научни изследвания събират данни и формулират така наречения Модел на бебешкия сън, който да помогне на майките да разберат нормите му на вариране.

  • Модел на бебешкия сън

- 0-3 месеца
Новородените спят на кратки интервали през цялото денонощие. Общата продължителност на съня варира. Около половината от новородените бебета спят между 13 и 16 часа на денонощие. Бебешкият сън е лек и неспокоен, като за разлика от възрастните, бебетата обикновено преминават във фазата на повърхностния сън непосредствено след заспиване и прекарват по-голяма част от времето в нея. 
- 3-4 месеца
През този период моделът на съня започва да се изменя и да наподобява все повече този на възрастните. Циклите на съня на бебетата започват да включват по-дълги периоди на дълбок сън. За повечето бебета, през този период, общата продължителност на съня е 12-16 часа, като според проведено изследване, около 50% от родителите споделят, че бебетата им спят по пет и повече часа непрекъснато през нощта. Това обаче не изключва множеството заспивания през деня, които все още са характерни за периода. 
- 5-6 месеца
Около тази възраст бебетата спят без прекъсване през нощта по пет и повече часа, а някои от тях- повече от десет часа на нощ. Независимо от това събуждането поне веднъж през нощта остава напълно нормално. Разбира се, има и бебета, при които сънят не трае повече от пет часа. За този период са характерни няколко дневни дремки и средно по 12-16 часа на денонощие. 
- 7-12 месеца
Ако Вашето бебе все още не спи поне по пет часа непробудно, не се отчайвайте, не сте сами. Според проведено изследване сред американски бебета, е установено, че повече от 15% от 12-месечните бебета все още не са достигнали до този етап. Като цяло при повечето деца на тази възраст все още се среща будене през нощта, но за сметка на това лесно заспиват отново сами. 
Към края на първата година се проявява тенденция бебетата да прекарват по-малко време в сън. Те спят по веднъж-два пъти през деня и средно 12-13 часа на денонощие. 

  • Фактори, които влияят на съня при бебетата

Различни фактори влияят по различен начин на качеството и количеството на съня при бебетата. 
- Шумът
Шумът около бебето, противно на повечето хипотези, има неблагоприятно въздействие върху съня. Бебетата спят по-добре в затъмнена и тиха стая при температура около 21-22 С.

- Светлината
За да бъде спокоен сънят на Вашето бебе, в стаята, където спи то, трябва да е тихо и тъмно нощем, а денем – по възможност с приглушена светлина. Тези условия са важни, за да не се плаши детето при събуждане. 

- Храненето
Доказано е, че както вида на консумираните вещества, така и времето на хранене влияят на съня. Как храненето влияе на съня на Вашето бебе?
Установено е, че съставът на майчината кърма се променя през денонощието. Веществата в състава на кърмата, които подкрепят съня се повишават вечерта и достигат максимални концентрации през нощта. Ако кърмите бебето си, Вие подобрявате съня му. Кърменето при поискаване дори и през нощта е нормален физиологичен процес, който не само удължава лактацията, а и подобрява качеството на съня на бебето. 
Адаптирани млека, с по-високи концентрации на вещества като триптофан, някои видове нуклеотиди и омега-3 мастни киселини (особено DHA) подобряват съня при бебетата. Използвайки адаптирани млека, обогатени с омега-3 мастни киселини и триптофан подобрявате качеството на съня на Вашето дете. 
Ако не използвате адаптирани млека, а кърмите, прост и безвреден начин да подобрите качеството на съня на бебето си е да приемате рибено масло, защото рибеното масло е най-пълноценният източник на омега- 3 мастни киселини.
Бебето трябва да е добре нахранено и да не си ляга много късно. Противно на логиката при възрастните, ако мине дадена фаза, детето се преуморява и няма да може да заспи. Когато стане време за лягане, слагайте бебето си в леглото, дори да мислите, че не му се спи. Така то ще започне да изгражда режим, който е много важен за в бъдеще.
Хубаво е последното хранене да е около половин час преди сън. През деня бебето не трябва спи прекалено много, а вечер, когато е уморено, трябва да го сложите по-рано в леглото.

  • С какво можем да допринесем за по-добрия сън на бебето

Важно е да се научите да разчитате сигналите, които показват, че бебето е уморено. Когато подходящият момент настъпи, не го пропускайте. Уловете бебето до третата прозявка. Когато бебето започне да сигнализира, че е уморено, настъпва десет-петнайсет минутен период, в рамките на който бебето заспива сравнително лесно. Ако пропуснете този момент, умореното бебе става все по-раздразнително.  Въпреки че с всяка измината минута то е все по-уморено, раздразнението му пречи да се отпусне и заспи.
За да стигнете до този етап, обаче, е нужно да разбирате кога ще настъпи умората на бебето, така че да планирате началото на ритуала преди лягане. Ако изчакате първо сигналите за умора и чак след това се заемете с къпане, обличане на пижамата, хранене и приспиване, подходящият момент ще отмине. Ето защо е хубаво тези ритуали да бъдат започнати около половин час, преди времето, в което очаквате първите знаци на умора.

- Баня преди сън
Къпането със сигурност подобрява съня на бебетата. Някои бебета обожават да са във водата и топлата баня преди сън може да стане забавен и релаксиращ ритуал. Това, разбира се, не означава да къпете бебето всеки ден. Ако детето ви е новородено, два-три пъти на седмица е напълно достатъчно, за да го поддържате чисто. Прекалено честото къпане може да изсуши нежната бебешка кожа.

- Масаж
Един лек масаж преди лягане може да помогне за по-пълноценния сън на детето Ви. Има много безопасни техники, които може да прилагате за новородени. Съществуват дори някои техники, които може да използвате при проблеми с колики или газове. Положителни резултати се постигат с използването на лавандулови масла или лосиони.

- Кърмене
Кърменето има изключително много предимства! Едно от тях е, че насърчава и може да помогне в изграждането на навици на съня при бебетата. Проучванията показват, че майчиното мляко не натоварва коремчето на бебето, както изкуствените бебешки храни, което може да предпази бебето от стомашни проблеми, които причиняват дискомфорт и смущения в съня им.
Ако не кърмите или не може да кърмите, не се притеснявайте. Има други техники, които може да използвате, когато става дума за спокойният сън на Вашето бебе. 

- Повиване
Новородените бебета обожават да бъдат повити. Това може да им достави голямо удоволствие, като същевременно да им помогне да се чувстват толкова сигурни, колкото са се чувствали докато са били в майчината утроба.

- Люлеене
За някои бебета люлеенето наистина действа успокояващо, като пресъздава усещането в бебетата, че се намират в утробата на майка си. За повечето бебета движението, а не неподвижността, означава сигнал за сън. Нали помните как докато сте бременна, бебето спи през деня, но ви държи будна нощем, когато лягате да спите. Докато сте будна и в движение, движенията на тялото ви приспиват бебето. Когато спрете, то се събужда. 

- Приспивна песен 
Гласът на майката – нежния звук от майчиния глас хипнотизира бебето. Нежна песничка, съчетана с допира на майката и леко люлеене ще приспи бързо и лесно бебето. 

- Биберон
Много майки откриват с течение на времето, че бибероните вършат чудеса за децата им. Въпреки това, ако кърмите някои доктори не препоръчват биберони едновременно с кърменето.
Също така, някои деца не искат биберони, а предпочитат да смучат палците си. Въпреки това, ако нямате друга алтернатива, заслужава си да опитате.

Автор: Периян Байрамова