
Още от древни времена пеенето на песни и разказването на приказки е бил начин за сближаване между хората. Със своите песни и разкази те намирали общ език помежду си, което от своя страна пораждало доверие. Навярно там се корени и изразът “Който пее, зло не мисли.”
И днес музиката действа по особено приятен и успокояващ начин. Това е причината и до днес всяка майка да пее на своето дете. Музиката, нейната мелодичност, съчетан с гласа на майката поражда в детето чувство на спокойствие, на сигурност и близост. Така всяка майка може да изгради собствена интимна връзка със своето бебе.
Според много проучвания музиката влияе благоприятно на бебето както след раждането, така и по време на бременността. Научни изследвания доказват, че бебето чува, усеща и чувства още преди да се е родило. Поради тази причина много майки пеят на децата си, докато все още са в утробата им. Съществува и така нар. “Ефект на Моцарт”, според който слушането на Моцарт или друга лирична музика спомага за развитието на умствената дейност на децата.
Пеенето на песнички е полезно за бебето в много различни аспекти. Така чрез песни майката може да приспи своето дете, като в същото време ще развива сетивата му и мозъка, които откликват към мелодията, която го приспива.
Песните също така служат и за забавление, както и за учение. Децата са склонни да запомнят дадена песничка или мелодия и да я разпознаят при следващото чуване.
Четенето или разказването на приказки също е от изключително значение за развитието на бебето. Четенето и говоренето стимулират сетивата на бебето, помагат му да усъвършенства способността си да задържа внимание.
През първите няколко месеца преобладаващото сетиво на бебето е слухът. То не може да говори, не вижда все още добре, нито е овладяло движенията на ръцете си. Това е периодът, през който четенето или разказването на приказки на бебето е нужното внимание, с което трябва да го обгрижват. Те се радват на гласа на своите родители, усещат кога се говори на тях, ето защо четенето и разказването на приказки от ранен етап може да се превърне в удоволствие, както за самата майка, така и за бебето.
Така след време в бебето ще се забелязва развито любопитство всеки път, щом дойде моментът за разказване на приказка. По този начин родителят ще е постигнал успех с превръщането на четенето или разказването на приказка в една желана от детето ситуация, в която то ще чувства значимо и ще цени вниманието, което му се отделя.
Автор: Периян Байрамова