
Умението да управляваш своето време е важно както за големи, така и за малки. Светът днес, със своето забързано ежедневие, налага приспособяването ни към организираност и дисциплина, защото времето безспорно е най-ценният ни ресурс. Способността за управлението на времето е важно да бъде възприето, развито и научено от децата в ранна възраст. Това ще им помогне както в детските, тийнейджърски и юношески години, така и в зряла възраст. Резултати от проучвания на експерти доказват, че децата, които са развили това умение постигат много по-големи успехи в живота, независимо в кой аспект. Децата, които владеят умението да управляват своето време изпълняват своите задължения и поставени задачи с лекота.
Усъвършенстването на това умение от децата е невъзможно без помощта на техните родители. Ние сме Ви подбрали най-ефикасните методи, благодарение на които ще улесните Вашето дете да усвои способността качествено да управлява своето време.
- Седмична програма
Изготвянето на седмична програма със задълженията на детето е удобен и практичен начин за правилното разпределение на времето. Най-лесно може да изготвите седмичната програма, като я разделите на делнични дни и уикенд. В делничните дни може да влкючите цялата рутина на детето от събуждането до времето за лягане.
Пример:
- 7:00 ч. – Събуждане и приготвяне ( миене на зъби, обличане)
- 7:30 ч. – Закуска
- 8:00 ч. – Тръгване за училище
- 15:00 ч. – Връщане от училище
- 16:00 ч. – Свободно време
- 17:00 ч. – Време за домашни
- 19:00 ч. – Вечеря
- 19:30 ч. – Подготовка за лягане (миене на зъби, обличане на пижами)
- 20:00 ч. – Време за лягане
През уикенда може да изберете единия от дните за допълнителни занимания, а другия- за почивка, игри и забавления, малко приключение или разходка.
- Допълнителни занимания
Един добър начин да научите детето си как правилно да разпределя своето време е като запълните времето му с полезни и ценни занимания. Запишете го на извънкласни дейности: спорт, уроци или арт ателие. Дори да не му стига времето за тях, ще се научи да се организира. Пък и със сигурност ще му бъдат по-полезни от прекарването на почивните дни пред телевизора или компютъра. Както споменахме вече, може да изберете единият почивен ден за подобни занимания.
- Използване на календар
Използването на календар за задълженията на детето в дългосрочен план също е добър метод. Алтернативен вариант на този метод е изготвянето на таблица със задължения. В него детето може да попълни задълженията си за предстоящия месец, ден по ден, като контролни, ден за почистване и подреждане на стаята, различните задължения през определените дни от седмицата и т.н. и да си отбелязва, когато дадената задача е изпълнена.
- Ограничаване на времето му пред телевизора или компютъра
Децата (както и възрастните) имат склонността да прекарват дълго време пред телевизора и компютъра. В повечето случаи това време се оказва повече, отколкото е допустимо и би могло да навреди на зрението на Вашето дете, като същевременно ще го лишава от възможността да оползотвори това време в нещо по-полезно или забавно, като игри навън със своите приятели или време, прекарано със своите родители. В този случай е добре да предприемете мерки за ограничаване на времето му пред компютъра, като най-лесно това може да стане чрез изготвяне на таблица, в която да отбелязвате колко часа на ден детето Ви прекарва пред екрана. Постепенно ще намаляте позволеното му от Вас време за тази дейност, като по този начин ще бъде лесно и за него и за Вас самите да следите дали спазва определените правила.
- Добър пример
Старайте се да бъдете добър пример за Вашите деца. В повечето случаи децата копират поведението на своите родители, ето защо е важно да се стремите да създавате полезни навици за себе си, с чиято помощ ще Ви бъде по-лесно да се придържате към времето и изпълнението на задачите си. Така Вашите деца ще виждат, премислят и възприемат Вашите действия и умението да планирате и управлявате времето си.
- Общуване
За финал, но не на последно място по важност е общуването между дете и родител. Комуникацията с детето е от изключителна важност за неговото личностно развитие. Когато говорите с детето си често и за важни неща, Вие му показвате, че наистина Ви интересува какво мисли то. Така лесно може да се свържете с вътрешния му свят, да разберете какви са неговите мечти и желания, как е минал денят му, от какво се страхува и какво го затруднява. В периода на растеж на децата, при голям процент от тях настъпва момент, в който на родителите им е изключително трудно да общуват с тях. В тези моменти родителите се чувстват изолирани и не знаят как биха могли да бъдат в помощ на своите деца, след като дори не могат да узнаят какви са техните тревоги. Тази фаза би могла да бъде избегната, или значително улеснена, ако родителите изградят стабилно комуникацията със своите деца още в ранна детска възраст. Това е и времето, в което може да го възпитавате, да го учите на правилно и грешно, на знания и умения, на отговорност и дисциплина.
Автор: Периян Байрамова