
Усъвършенстването на социалните и емоционални умения с цел постигане на социална и емоционална интелигентност е бавен, сложен, но и много важен процес. Осъзнаването на това какво изпитваме, правилната интерпретация на чувствата ни и адекватната реакция към себе си и околните описва така наречената социална и емоционална интелигентност. Двата термина са тясно свързани, поради факта, че човекът е социално същество и по-голямата част от живота и ситуациите ни са зависими от социалната ни среда. Емоционалната и социалната интелигентност подобряват издръжливостта на човека, предпазвайки го от неуспехи и разочарования. Те съдействат за изграждането на добър набор от ценности, като помощник във взаимоотношенията ни с другите. За децата усвояването на тези умения означава, че те са по-способни да създават и поддържат здрави приятелства и да се справят по подходящ начин в стресови ситуации или ситуации на тормоз. Изграждането на тези умения в ранна детска възраст осигурява важна основа за добро психично здраве през целия живот на детето и увеличава шансовете му да има трайни, положителни отношения с хората около себе си.
- Как могат да помогнат родителите?
Човек не се ражда с тези две умения, а ги придобива от околните в процеса на израстване. Ето защо ролята на родителите в изграждането на социална и емоционална интелигентност е от решаващо значение, защото те са главният пример, от когото детето се учи. Доказателствата сочат, че периодът от раждането до ранна училищна възраст е от изключително значение за развитието на тези умения. Това е и най-подходящият период, през който родителите могат да направят много, за да изградят тези умения в децата си и да насърчат тяхното развитие.
- Демонстрация
Моделирането на добро поведение и демонстрирането на здрави взаимоотношения показва на децата как работят социалните и емоционални умения. Родителите трябва да полагат усилия за изграждането на собствени силни приятелства. По този начин те могат да предоставят добри примери за взаимодействие с хора, както приятели, така и непознати, ежедневно. Демонстрацията относно това как се справяте с грешки, неуспехи и проблеми също е от значение.
- Разговор с децата относно техните чувства
За да могат да общуват пълноценно, децата трябва да умеят да разпознават, назоват и разбират естеството на своите чувствата. Научаването на много малки деца на думите за техните чувства им дава инструментите да започнат да разпознават и изразяват своите емоции. За по-големите деца, обсъждането на чувства им помага да назоват как се чувстват и ги насърчава да разберат защо се чувстват по този начин. Така те усъвършенстват емоционалната и социалната си интелигентност. Важно е като родители да говорите открито за собствените си чувства пред или с децата си и да обсъждате как биха могли да се чувстват другите в ситуация на конфликт.
- Насърчаване за овладяване на емоциите и справяне с отношенията
Един надежден подход за постигането на това умение е обсъждането и проучването на различни положителни и подходящи начини, с помощта на които децата могат да разберат своите емоции и чувства, и да реагират на емоциите и поведението на други хора.
Направете игра, в която децата да отделят време да помислят защо някой може да действа по определен начин, какво биха могли да изпитват и помогнете на децата да проучат как могат да разрешат конфликт и да се справят с проблеми по начин, който отговаря на техните нужди и нуждите на другия човек.
За по-големите деца са подходящи ролевите игри, с които ще откриете и практикувате подходящи начини за решаване на конкретни проблеми.
- Изграждане на връзки
Изграждането на връзка между Вас и детето от самото му раждане , а впоследствие демонстрацията на вашите връзки с околните и тяхното изграждане, е от изключителна важност за полагането на здрава основа за Вашето дете. Благодарение на това то ще може да усвои умението за осъществяването на връзки с другите.
Осъществявайте контакт с очите с бебетата, докато ги държите и говорете с тях и отговаряйте на техните сигнали и нужди. Говорете и слушайте децата и ги включвайте в ежедневните дейности. Отделете време за пеене, четене, игри и гушкане, предоставяйки им нужното внимание. Пълноценното присъствие в живота на децата и отделянето на внимание ще помогне да развиете тези умения в тях.
- Игрите и четенето
Играта е изключително важна за обучението и развитието на детето. Играта спомага за развитието на въображението и уменията за решаване на проблеми, и помага на децата да усъвършенстват своите емоционални и социални умения. Постарайте се да осигурите на децата много възможности за игра. Дайте им играчки, с които да играят, но също така им позволете да създадат свой собствен начин на игра. Четенето и разказването на истории също са важни инструменти за подпомагане на децата да изследват собствените си емоции и да ги насърчите да мислят за другите. Помага да се изгради съпричастност и състрадание. Поставяйте на децата въпроси за това защо даден герой може да прави нещо или как би могъл да почувства случващото се в историята. Това помага на децата да използват тези умения в собствения си живот и отношения.
Способността да управляваме емоциите си е от решаващо значение за качеството на взаимоотношенията с другите.
- Пет важни социални умения, които да развие всяко дете
- Как да играе с другите
Най-лесният начин да помогнете на детето си да придобие тези умения е като му осигурите достатъчно свободно време за игра с други деца. Докато играе, детето се научава да преговаря, да решава проблеми, да се редува, да споделя и да експериментира.
- Как да решава проблеми
Родителите често пъти постъпват интуитивно и решават проблемите на децата си, като смятат, че по този начин им помагат. Освен случаите, в които се налага да се намесите заради безопасността на детето, най-правилният начин е да оставите детето само да се справи с проблема си. Може да участвате в процеса, но вместо вие да решавате проблема, оставяте детето си да го направи, като задавате насочващи въпроси, например: „Какво мислиш, че може да се направи?“. Да учите детето си да решава проблеми, означава да го научите и да се проваля, и да опитва отново, което само по себе си е още едно критично важно житейско умение.
- Как да идентифицира и назовава истинските си чувства
Децата, които са чувствителни към емоциите на околните, общуват по-добре. Можете да развивате това умение, като обръщате внимание на емоционалните изблици и като наименувате емоциите, които изпитвате вие или други хора.
Можете да го правите не само у дома („Като гледам брат ти, не мисля, че се забавлява от тази игра.“ „Изглеждаш много щастлив, че си спечелил, направо сияеш!“), но също и да обсъждате чувствата, докато четете приказки („Как мислиш, че се е почувствал той, когато това се е случило?“). Приказките са пълни с конфликти и емоции – много често това е основната завръзка в тях. Когато ги обсъждате, за детето е много по-лесно да се включи, защото самото то не е емоционално ангажирано с историята. От тази удобна странична гледна точка те могат по-спокойно да обмислят чувствата, които се вихрят на страниците, и да прилагат наученото в реалния живот след това.
- Как да помага на другите
За да могат да идентифицират нуждата от помощ и да я предложат, децата трябва да умеят да виждат отвъд собствените си нужди и да разпознават тези на другите. Когато забележите, че детето Ви е помогнало на някого и го похвалите за това, вие го стимулирате да продължава да го прави. Давайте възможност на детето си да помага в семейството – да носи една от чантите от магазина, да Ви подаде памперса за бебето, да помогне на сестра си да се облече – и след това му благодарете искрено.
Изказвайте на глас благодарността си на хората около Вас, които Ви помагат, било то в магазина или на улицата.
- Как да контролира импулсите си
Контролът върху импулсите е част от изпълнителните функции на предфронталния кортекс на мозъка. Тази област не завършва развитието си до началото на живота ни като възрастни, но най-бързо се развива, докато детето е малко. Ето защо детето трябва да има възможността да практикува това умение. Това може да звучи като прочутото изследване, в което детето трябва да се научи да отлага удоволствието и да не яде веднага дадените му бонбони, но може и да бъде заучено с помощта на игри.
Например игрите с движение, в които детето трябва внезапно да спре (Музикални столове, Замръзни и др.), го учат да сменя „предавките“ рязко и да овладява импулса си да продължи с движението.
Ролевите игри също са чудесен начин за изграждане на тези умения. Когато детето приема ролята на персонаж, то трябва да планира поведението си.
То се учи да мисли извън собствената си перспектива и да мисли, и действа от гледната точка на друг човек, вместо просто да прави това, което иска.
Чрез бавния и последователен процес на играта и общуването, комуникацията в семейството и наблюдаването на света наоколо, детето Ви ще придобие нужните умения, за да бъде по-успешен като възрастен.
Автор: Периян Байрамова